گیج فشارسنج در بویلر صنعتی چه نقش دارد؟

گیج فشارسنج در بویلر صنعتی چه نقش دارد؟

گیج فشارسنج در بویلر صنعتی چه نقش دارد؟

با توجه به اهمیت بالای اندازه گیری فشار درسیستم صنعتی ، متخصصان وسیله ای به اسم گیج فشارسنج را طراحی کرده اند . این وسیله پیشرفته از قدیم مورد استفاده قرار می گرفت ، اما امروزه سر صدای زیادی در پالایشگاه ها و بویلر های صنعتی کرده است .

گیج فشارسنج چیست ؟

گیج فشارسنج یک دستگاهی مهم است که برای اندازه گیری فشار در صنعتی و مکان هایی که با گاز مایع کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد . از این وسیله خاص در بویلرهای صنعتی بخصوص در دیگ های بخار، سیستم های لوله کشی و مخزن ها استفاده می کنند .

بیشتر بدانید :ضروری ترین نکات در زمان خرید دیگ بخار دسته دوم

این وسیله در بویلر صنعتی چه نقشی دارد ؟

این وسیله یک دستگاهی است که در بالای دیگ های بخار و انوع بویلر ها نصب می شود تا فشار آن ها را اندازه گیری کند . این وسیله در بویلرها کارایی بالایی دارد زیرا اگر این وسیله بر روی بویلرها نصب نشود احتمال بالارفتن فشار زیاد می شود و کسی از این موضوع با خبر نمی شود .

انواع گیج فشارسنج:

1- گیج  خشک :

گیج های فشار خشک یکی از و رایج ترین وسایل صنعتی است . کاربرد این وسیله در کمپرسورهوا ، مخازن تحت فشار ، لوله اتصالات ، پمپ ها و ماشین آلات صنعتی است . این وسیله با نشان دادن فشارسیال ها جلوی بسیاری از از مشکلات را می گیرد . این وسیله از استیل ، آلومینیوم و کروم درست می شود . قیمت این گیج ها بسیار متناسب است .

2- گیج فشارسنج بوردون تیوب :

این وسیله از یک لوله خمیده درست شده است و زمانی که این وسیله در قسمت داخلی و خارجی قرار می گیرد ، به طور خاصی تغییر شکل می دهد،و زمانی که این گیج ها را از حالت فشار خارج می کنیم ، به شکل اولش درمیاید .این نوع گیج ها اندازه گیری فشار را بسیار دقیق نشان می دهند.

می توانید اطلاعات مفیدتری داشته باشید :بهترین برندهای هیترمشعل دار

3- گیج های فشار دیافراگمی :

از این وسیله برای اندازه گیری دقیق فشار در سیالات گازی استفاده می کنند . به گفته متخصصان کاربرد این نوع گیج ها در سیستم پنوماتیک ، دریچه های تنفس ، پمپ های تنفس و… است .گیج فشار دیافراگمی متناسب برای اندازه گیری فشار پایین است و قیمت آن بسیار مقرون به صرفه است .

4- گیج فشار روغنی :

 

این وسیله همان گیج فشار خشک است ، اما با این تفاوت که در محفظه آن گلیسرین و سیلیکون می ریزند تا لرزش عقربه های آن را بگیرند تا فشارسنج اندازه گیری دقیق تری انجام دهد . جنس این وسیله از پورت برنجی و جنس بدنه آن از کروم استیل است .

قیمت این وسیله در بویلر صنعتی :

قیمت این وسیله بستگی به نوع و برند گیج دارد ، زیرا امروزه تعداد زیادی از برندهای مختلف این وسیله را تولید می کنند و همانطور که می دانید قیمت هر کدام از آن ها متفاوت است . گیج هایی که صفحه بزرگتری دارند قیمت بیشتری نسبت به گیج های دیگر دارند.

بیشتر مطالعه کنید :بهترین جنس لوله های استخر چیست ؟

اهمیت استفاده ازگیج :

این وسیله در مکان های مختلفی استفاده می شود. اما امروزه کاربرد این وسیله در صنعت بسیار زیاد شده است . از آنجایی که بویلرهای صنعتی همیشه در حال کارکردن و تولید بخار و…. هستند ، پس اندازه گیری فشار در آن ها بسیار حائز اهمیت است .

به گفته متخصصان ، این گیج ها هنوز می تواند بیشتر از این پیشرفت کنند و آن ها به دنبال راهی برای توسعه دادن پیشرفت و امکانات جدید در این وسیله هستند .

بیشتر بدانید :هیتر برقی چیست؟

در بویلرهای فشار پایین و بالا گیج فشارسنج چگونه باید انتخاب شود ؟

در بویلرهای فشارپایین ، اندازه گیج را می توان با حرکت نشان دهنده نوسانات 0-3 psing و 30 اینچ تعیین کرد. به طور کلی این وسیله طوری انتخاب می شود ، که سوزن نشان دهنده آن در فشار کاری رو به بالا شود .این موضوع کمک بسیاری به کارمندان بخش بویلر می کند تا اندازه دقیقی از فشار بویلر داشته باشند .

نتیجه گیری :

این وسیله یکی از مهم ترین و ضروری ترین وسایل بویلرها به حساب میاید ، زیرا نشان دادن فشار بویلرها بسیار مهم است . البته صدها سال پیش از این وسیله استفاده می کردند ، اما امروزه به دلیل گسترش کارخانه های صنعتی و خطرات ناشی از فشار بالا ، بیشتر از این وسیله استفاده می کنند .

منبع: https://www.wika.com/en-en/lp_pressure_gauge.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pressure_measurement

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.