کاربرددیگ آبگرم ودیگ بخار چیست ؟

کاربرددیگ آبگرم ودیگ بخار چیست ؟

کاربرد دیگ آبگرم ودیگ بخارچیست ؟

دیگ آبگرم و دیگ بخار در صنایع مختلفی کاربرد دارند . اما اکثر اوقات از این دیگ ها برای گرمایش محیط و ضدعفونی استفاده می کنند. دیگ ابگرم و بخار امروزه بسیار معروف شده اند و اکثر کارخانه ها از این وسیله بسیار استفاده می کنند .

کاربرد دیگ های آبگرم و بخار :

1-کاربرد دیگ بخار در صنایع غذایی :

کارخانه های صنایع غذایی امروزه بخش بزرگی از صنعت ایران را از ان خود کرده اند ، و از آنجایی که بسیاری از مواد غذایی مانند بسیته بندی ، خشک کردن کنسرو کردن و…. در صنعت درست و همه این وسایل احتیاج به دیگ آبگرم و دیگ بخار و دمای مناسب دارند.

اطلاعات بیشتر :اجزاء تشکیل دهنده دیگ استخر چیست ؟

2-دیگ بخار در کارهای چاپ :

امروزه از دیگ های بخار در کارهای چاپی که به حرات و دمای 200 درجه سانتی گرادنیاز دارند استفاده می شود. صنعت چاپ با استفاده از دیگ های بخار پیشرفت فراوانی کرده است و می توان گفت کار آن ها راحت تر شده است .

3-کاربرد دیگ آبگرم و دیگ بخار در صنعت شیمیایی :

صنایع شیمیایی مانند تولید انواع داروها ، مواد آرایشی و بهداشتی و یا موارد مربوط به تولید پلیمرها نیاز به حرارت ودمای بسیار بالا دارند .دمای مورد نیاز در این صنایع اغلب ۲۰۰ درجه سانتی گراد است.برای تولید این درجه حرارت بالا ازدیگ بخار استفاده میشود.

بیشتر بدانید :اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده :

4- کارخانه لبنیات :

اگثر فرآیندهای لبنیاتی به گرمایش و حرارت بسیار بالایی نیاز دارند .از بویلرها در صنعت لبنیات برای فرآیندهای مانند تخمیر ، خشک کردن ،تبخیر ، ضدعفونی و شستشوی دستگاه ها و… مورد استفاده قرار میگیرد .

5-کاربرد دیگ آبگرم و دیگ بخار در صنعت دریانوردی :

از این دیگ ها در صنعت دریانوردی اغلب برای تولید گرما و حرارت مورد نیاز در بخش های مختلف مانند موتورخانه استفاده میشود.البته قبلاً ازاین دیگها در صنعت دریانوری استفاده نمیکردن اما اکنون با پیشرفته شدن فناوری از دیگهای بخار استفاده می کنند .

6-کاربرد یدگ آبگرم و بخار در محصولات پتروشیمی :

از دیگ های بخار در محصولات پتروشیمی به طور روزانه استفاده میشود . در تولید انواع محصولات شیمیایی فرآیندهای گرمایشی زیادی که به بخار احتیاج دارند از طریق دیگ بخار تأمین میشود. البته دیگهای بخاردرصنایع بزرگ مثل پتروشیمی ظرفیتهای بسیار بالایی دارد.

اطلاعات بیشتر را در سایت ما بخوانید :هنگام خرید دیگ بخار به چه مسائلی توجه کنیم ؟

7-کاربرد دیگ آبگرم و دیگ بخار در خشکشویی و رنگ آمیزی پارچه ها استفاده می شود :

همانطور که می دانید در شکششویی ها برای خشک کردن لباس ها یا پرده ها نیاز به حرارت بالا و بخار دارند که این حرارت بالا به وسیله دیگ آبگرم و دیگ بخار تأمین می شود وهمچنین از دیگ بخار در صنعت رنگ آمیزی بر روی پارچه بسیار استفاده می کنند .

8-کاربرد دیگ بخار در صنایع چوب :

صنایع چوب و کاغذ در مرحله اول به تولید الوار چوب ، کاغذ ، مقوا و….گفته می شود. برای تولید وساخت محصولات مختلف  چوبی در این صنعت نیاز حرارت بالا داریم ، این حرارت از طریق دیگ های بخار صنعتی تأمین می شود .

کاربرد دیگ آبگرم :

از آنجایی که دیگ های آبگرم وظیفه گرم کردن آب را در بویلر ها برعهده دارند و به وسیله همین بویلرها است که می توانند آب را گرم کنند و به داخل وسایل مختلف انتقال دهند . دیگ های آبگرم نه تنها امروزه در صنعت کاربرد دارند بلکه آن ها در مکان های مختلف هم مورد استفاده قرار می گیرند .

در ادامه بخوانید :چگونه هیتر برقی را عیب یابی کنیم ؟

کاربرد دیگ آبگرم در هتل ها ، بیمارستان ها،پارک های آبی، استخرها، مراکز نظامی ، رستوران ها ،مراکز خرید، رستوران ها، باشگاه های ورزشی و…. است .دیگ آبگرم باعث گرم شدن محیط اطراف می شوند ،که این به نوبه خو یک نعمت بسیار بزرگ است .

نتیجه گیری :

دیگ آبگرم و دیگ بخار در صنعت بسیار پرکاربرد هستند که ما جزئی ترین کاربردهای آن ها را در این مقاله برای شما توضیح دادیم .

اطلاعات بیشتر در این سایت :

https://realpars.com/boiler/

 

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.