کاربردهای دیگ روغن داغ چیست ؟

کاربردهای دیگ روغن داغ چیست ؟

کاربردهای دیگ روغن داغ چیست ؟

دیگ روغن داغ به دلیل اصول طراحی و عملکرد آن در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند . دیگ های روغن داغ امروزه بسیار معروف شده اند ، به طوری که تمام کارخانه ها از این دیگ ها در مصارف مختلف استفاده می کنند ، حتی جالب است که بعضی از افراد اعتقاد دارند که مزیت این نوع دیگ ها بیشتر از دیگ های بخار است .

اطلاعات مورد نظر شما عزیزان :انواع دیگ های روغن داغ

چرا از دیگ روغن در صنایع مختلف استفاده می کنند ؟

این دستگاه به دلیل با صرفه بودن و راندمان بالا و مجهز بودن به سیستم کنترل ایمینی ، می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم های گرمایشی دیگ باشند و در صنایع هم که به این حرارت بالا بسیار نیاز دارند ، از این دیگ ها استفاده می کنند .

کاربرد دیگ های روغن داغ :

1- مواد شیمیایی :

از  این وسیله برای تولید چسب  ، مواد نفتی ، حلال ها ، روغن های تصفیه شده ، رنگ سازی ،ماشین آلات و … استفاده می شود . البته شاید به گفته بععضی از افراد این دیگ ها ضررهایی داشته باشد ، اما مزایای آن در صنعت امروزه بسیار مفید بوده است .

2- کاربرد دیگ روغن داغ در صنعت نستاجی :

 

از این  وسیله برای گرمایش دستگاه های رنگرزی ، ماشین آلات ، چاپ پارچه و… استفاده می کنند . این دیگ ها کار بسیاری از افراد را در درست کردن پارچه و یا … در کارخانه ها راحت کرده است .

3- صنایع غذایی :

از این دیگ ها در صنایع غذایی و کلیه عملیات برداشت و فرآورده ها و… استفاده می کنند . مهمترین استفاده آن ها در کارخانه های چیپس و سرخ کردنی ها است .

4- صنایع نفتی و قیر :

در صنعت نفت از دیگ روغن بسیار استفاده می کنند ، زیرا از آنجایی که قیر و نفت خیلی به دمای بالا نیاز دارند تا ذوب شوند .این دمای بالا را فقط این دیگ ها می تواند تأمین کند . از این دیگ ها در جهت گرم کردن مخازن ، جداکننده ها و مبدل های حرارتی استفاده می کنند .

می توانید جهت مطالعه بیشتر از این سایت استفاده کنید :مزایای دیگ روغن داغ نسبت بویلر بخار

5- صنایع کاغذ سازی :

کاغذها یک ماده کاملاً مصنوعی هستند که اصولا از مواد مختلفی به دست می آیند ، در واقع می توان گفت چوب ماده اصلی درست کردن کاغذ است ، اما کاغذ را می توان از پنبه و یا نی شکر هم درست کرد ، و همچنین نقش دیگ های روغن داغ این است که با گرم کردن هودهای خشک ، اتاق خشک کن ها و سیلندهای خشک کن باعث درست شدن کاغذها می شوند .

6-  صنایع چوب :

چوب یک وسیله بسیار با ارزش برای همه مردم است و برای درست کردن وسایل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . از آن جایی که چوب ها برای درست شدن و شکل دادن و خمیر شدن و… نیاز به حرارت بالا دارند ، این حرارت را این دیگ ها می توانند تأمین کنند. این دیگ ها در دستگاه های خشک کن چوب ، نئون و روکش چوب و… استفاده می شود .

7- صنایع چرم :

چرم یک ماده ای است که از آن در بسیاری از وسایل و لباس ها و… مورد استفاده قرار می گیرد . در واقع این ماده طبیعی و بادوام برای درست شدن، به وسایل مختلفی نیاز دارند و یکی از این وسایل دیگ های روغن هستند که در زمینه گرم کردن و تأمین حرارت خشکن ها و ماشین آلات استفاده می شوند .

بیشتر بخوانید :اصول طراحی دیگ روغن داغ

مشخصات فنی دیگ روغن :

1- کوئل دیگ از کوئل های دولایه  تولید شده است ، از لوله های آلیاژی آتشخوار است .

2-به صورت 3 پاس است

3- ظرفیت حرارتی آن از 150 هزار  تا 000/000/2 کیلو کالری در ساعت است .

نتیجه گیری :

این وسیله  را امروزه همه به طور کلی می شناسند ، و در صنعت امروز سر و صدای زیادی کرده است ، به گونه ای که همه کارخانه ها از این وسیله برای درست کردن وسایل مختلف استفاده می کنند .  البته این دیگ ها کاربرد های فراوان دیگری هم دارد که ما در این مقاله آن ها را به صورت خلاصه برای شما توضیح دادیم .

می تواند در جهت اطلاعات بیشتر به این سایت سر بزنید :

https://www.americanheatingco.com/blog/why-hot-oil-is-better-than-steam-for-industrial-heating/

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.