هیتر گلخانه چیست ؟

هیتر گلخانه چیست ؟

 هیتر گلخانه چیست ؟

هیتر گلخانه ای یک وسیله گرمایشی برای تولید گرما است . از این وسیله برای افزایش دما در مکان هایی چون گلخانه ها، مرغداری، دامداری ، سالن تولید پروش قارچ و… استفاده می کنند . همانطور که می دانید با تغییر فصل ها ، بعضی از میوه ها کمیاب می شوند ، امروزه با پیشرفت فناوری مهندسان کشاورزی توانسته اند با استفاده از رطوبت و دمای مناسب ، حتی میوه های کمیاب فصل های مختلف را به بهترین شکل ممکن تولید کنند .

بیشتر اطلاعات داشته باشید :بهترین برندهای هیترمشعل دار

نحوه کار هیتر گلخانه ای چگونه است ؟

این هیتر با استفاده از یک مشعل روشن می شود ، و شعله های مشعل بر روی کوره ، شروع به تولید گرما می کنند . این حرارت وارد پاس اول می شود ، و از طریق لوله رابط وارد پاس دوم و سوم می شود، و گازهای مونواکسید کربن و دی اکسید کربن از طریق اگزوز به خارج از محیط گلخانه وارد می شود و در آخر یک محیط سالمی برای رشد گیاهان ایجاد می کنند .

انواع هیتر حرارتی :

جت هیتر

جت هیتر دودکش دار

هیترکابینی یا آتش درون

1- جت هیتر گلخانه :

جت هیتر یکی از وسایل بازده گرمایشی است که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است . این وسیله برای تولید گرما درحجم بالا است ، و نوع طراحی آن به گونه ای است که بر روی سقف نصب می شود . باید بدانید که راندمان این دستگاه حدود 99یا 100 درصد است . این وسیله در گلخانه هایی نصب می شود که تهویه داشته باشد .

2-  جت هیتر دودکش دار :

جت هیتر گلخانه دودکش دار نوع دیگری از وسایل گرمایشی گلخانه است . البته کار کرد این دستگاه با نوع جت هیتر بدون دودکش فرقی ندارد . اما با استفاده از دودکشی که دارد باعث شده تمام گازها و دوده هایی که از طریق احتراق تولید می شود ، به بیرون انتقال پیدا کند و فقط گرمای تولید شده پاک و سالم در محیط گلخانه به وجود بیاید . راندمان این وسیله گرمایشی بین 60یا 70 درصد است ، و برای مکان هایی چون گلخانه ، سالن قارچ و… مناسب ترین هستند .

اگر تمایل به اطلاعات بیشتر دارید :هیتر برقی چیست؟

3- جت هیترکابینی یا آتش درون :

در این مدل آتش درون توسط مشعل تولید شده و به داخل هیتر فرستاده می شود ، و پس از آن حرارت و گازهای تولید شده به سمت پاس یا کالکتور اول می رود و در آخر از لوله های فولادی عبور می کند و از طریق اگزوزها به بیرون انتقال میابد . راندمان این دستگاه حدود86تا92 درصد است .

چگونه می توانیم دمای گلخانه را کاهش دهیم ؟

1- فن ها:

یکی از روش هایی که می توان دمای گلخانه ها کاهش داد ، استفاده از فن ها است . به طوری که دیواره های سالن به وسیله فن ها پوشیده می شود ، و در صورت بالا بودن دمای گلخانه ، می توانید از طریق این فن ها دما را به سرعت کاهش دهید .

2- استفاده از مه ساز پروانه ای :

این یکی دیگر از روش های کاهش دما است . این وسیله تحت عنوان رطوبت ساز دیسکی شنناخته می شود و به عنوان مه ساز پروانه ای در گلخانه ها برای کاهش دما استفاده می کنند . البته فراموش نکنید زمانی از این وسیله استفاده می کنید که دمای محیط از طریق هیتر بسیار بالا باشد و شما نیاز به کاهش سریع دما و رطوبت دارید .

اطلاعات مورد نظرتان را از سایت ما بخوانید :قطعات دیگ آب گرم موتورخانه چیست ؟

3- ایرواشر:

این سیستم دارای یک ورودی و خروجی هوا است ، که شما می توانید تمام تنظیمات لازم را بر روی آن پیاده کنید . البته این سیستم از لحاظ قیمت بسیار بالا است ، اما به کاهش دمای محیط گلخانه بسیار کمک می کند .

4- سیستم پد سلولزی:

این سیستم اساساً برای کاهش دمای محیط گلخانه ها طراحی شده است . به این صورت است که این سیستم را در ورودی گلخانه نصب می کنند ، و به دلیل خیس بودن آن ، هوای وارد شده به گلخانه به این پدها برخورد می کند و باعث خنک شدن محیط اطراف می شود.

بیشتر بدانید :انواع برج های خنک کننده چیست ؟

انواع هیتر گلخانه از لحاظ دمنده :

  • بلوئر
  • فن اکسیال

مزایای هیتر گلخانه ای چیست ؟

  • هزینه پایین
  • قابلیت تغییر مکان
  • قدرت گرمایی بالا
  • ایجاد هوای پاک و مناسب جهت رشد گیاهان

نتیجه گیری :

هیتر گلخانه چند سالی است که برای تأمین گرمای گلخانه ها استفاده می شود و کسانی که از این وسیله برای تأمین دمای گلخانه ها استفاده می کنند بسیار راضی بوده اند . این وسیله به نوبه خود تأثیر بسیار زیادی بر روی رشد گیاهان داشته است .

می توانید از اطلاعات این سایت هم استفاده کنید :

https://home.howstuffworks.com/lawn-garden/professional-landscaping/greenhouse2.htm

 

 

 

 

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.