مزایای دیگ روغن داغ نسبت بویلر بخار

مزایای دیگ روغن داغ نسبت بویلر بخار

علیرغم مزایای دیگ روغن داغ، در سیستم های گرمایشی صنعتی و غیر صنعتی قدیمی، استفاده از آب و بخار (دیگ بخار و دیگ آبگرم) بیشتر رایج می باشد. اما مزایای دیگ روغن داغ نسبت بویلر بخار غیرقابل چشم پوشی بوده و در این مقاله به عمده ترین آنها می پردازیم. به عنوان مثال می توان به استفاده از سیستم گرمایش با دیگ آب گرم و آب داغ در ساختمان ها و یا به استفاده از سیستم های گرمایش مستقیم و غیر مستقیم بخار در صنایع غذایی، اشاره کرد.

ولیکن همه می دانیم که زمانی که دمای بالایی نیاز داشته باشیم (مثلاً حدود ۳۰۰ درجه)، سیستم آب داغ به دلیل محدودیت های فنی طراحی و غیره، به هیچ وجه جوابگو نخواهد بود و سیستم گرمایش دیگ بخار نیز در صورتی این دما را تأمین خواهد کرد که در فشار بالایی (حدود ۸۵ بار ) کار کند.

از طرفی استفاده از سیستم بخار در چنین فشار کاری علاوه بر اینکه به کارفرما در خصوص تهیه و اجرای سیستم و همچنین کاربری و نگهداری آن هزینه های گزافی را تحمیل می نماید، در خصوص ایمنی سیستم و تجهیزات به کار رفته، نیز مشکلات فراوانی را ایجاد خواهد کرد. لذا بهترین گزینه برای این مشکل و کاهش هزینه ها استفاده از مزایای دیگ روغن داغ یا اویل هیتر می باشد. قبل از هر چیز لازم است درباره دیگ روغن داغ کمی بدانید بنابراین تا پایان مقاله با مشهد بخار توس همراه باشید.

دیگ روغن داغ چیست ؟

دیگ روغن داغ دستگاهی است که سبب گرمایش مستقیم  روغن حرارتی مخصوص در کوئل های طراحی شده داخل بویلر روغن می گردد و این روغن داغ شده در یک سیکل بسته، دائماً در حال سیرکوله می باشد.

مزایای دیگ روغن داغ نسبت به سیستم بخار (دیگ بخار):

سیستم گردش دیگ روغن داغ از این توانایی برخوردار می باشد که در فشار کار اتمسفر می تواند دمای بالاتر از ۳۵۰ درجه سانتی گراد داشته باشد.
یکی دیگر از امتیاز های مهم در سیستم دیگ روغن داغ، سهولت در تعیین و کنترل درجه حرارت دلخواه می باشد.
مزیت دیگر و با اهمیت در سیستم دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار، عدم نیاز به تجهیزات مورد نیاز برای بهسازی آب دیگ بخار مانند دستگاه سختی گیر و دی اریتور و غیره، می باشد.
یکی از فاکتورهای مهم در بهره وری از مزایای دیگ روغن داغ نسبت به بخار، عدم از دست دادن دما به جهت کندانس شدن می باشد.
در سیستم دیگ روغن داغ، ما بسیار کمتر شاهد مشکلات ناشی از خطر خوردگی و خطر خسارت های مربوط به رسوب زدایی می باشیم (اگر دستورالعمل های فنی رعایت گردند به ندرت اتفاق می افتند).
در استفاده از سیستم دیگ روغن داغ ما هزینه های پایین تری در خصوص تعمیرات و نگهداری پرداخت خواهیم کرد.
در سیستم دیگ روغن داغ ما شاهد کارکرد آرام (بدون ایجاد سر و صدا) می باشیم.
و در نهایت یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از سیستم دیگ روغن داغ، کارکرد آسان و عدم نیاز به تجهیزاتی مانند تله بخار و غیره می باشد.

کاربرد دیگ روغن داغ :

  • استفاده در خشک کن های بزرگ صنعتی
  • استفاده در کارخانجات تصفیه روغن موتور
  • استفاده جهت گرمایش در تولید چرم مصنوعی
  • استفاده در صنایع تولید قیر، آسفالت و ایزوگام
  • استفاده در کارخانجات تولید روغن های خوراکی
  • استفاده در جهت تولید نبات و آبنبات در صنایع غذایی
  • استفاده در جهت گرمایش در تولید ورق های چوبی نئوپان و  MDF
  • استفاده جهت تولید گرمای غیر مستقیم در کوره های بزرگ پخت صنعتی
  • استفاده جهت گرمایش در خط تولید چیپس و سرخ کردنی ها در صنایع غذایی

در سیستم گرمایش با استفاده از روغن داغ رسیدن به دمای ۳۰۰ درجه و بالاتر (تا ۴۰۰ درجه ) امکان پذیر می باشد و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در خصوص تولید این محصول، امکان طراحی و تولید و اجرای سیستم با بالاترین راندمان حرارتی نیز مهیا گردیده است.

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.