علت خرابی شوفاژها چیست ؟

علت خرابی شوفاژها چیست ؟

علت خرابی شوفاژها چیست ؟

رادیاتور یا شوفاژ یکی از وسایل گرمایشی هستند ، که امروزه در منزل همه ما وجود دارند و جزء وسایل اصلی و پرکاربرد محسوب می شوند . در اصل اهمیت واقعی شوفاژها زمانی معلوم می شود که نزدیک به فصل زمستان باشد ، و باید تمام سیستم های گرمایشی را کنترل کنیم. در این مقاله می خواهیم در مورد علت خرابی شوفاژها صحبت کنیم .

مطالعه بیشتر:علت آب دادن شیرآب رادیاتور چیست ؟

شوفاژ چیست ؟

در مورد این وسیله قبلاً توضیحات کامل تری را به شما داده ایم. شوفاژ یک وسیله گرمایشی است که از طریق پکیج ها گرما را در محیط پخش می کند . این وسیله تا به امروز ، طرفداران زیادی داشته است و روز به روز در صنعت ایران از لحاظ ظاهری ، کیفیت و گرمایشی رو به پیشرفت  است.

علت خرابی شوفاژها چیست ؟

شوفاژها هم به نوبه خود خراب می شوند ، حتی اگر شما بهترین برند و گران ترین برند را تهیه کنید باز هم بعد چند وقت خراب می شوند و یا دچار مشکلات جزئی می شوند .

اگر تمایل به مطله بیشتر دارید:گیج فشارسنج در بویلر صنعتی چه نقش دارد؟

1-خرابی شوفاژها به علت رسوب گرفتگی :

یکی از علت های خرابی شوفاژها رسوب گرفتگی است آن ها است . بعضی از اوقات متوجه می شوید که با وجود اینکه شوفاژ ها زیاد است اما باز هم محیط را گرم نمی کند . این به دلیل رسوب گرفتگی داخل لوله های شوفاژ است .

برای اینکه بخواهید این مشکل را حل وفصل کنید ، باید مقداری از آب اسیدی را در داخل لوله های شوفاژ بریزید و بعد از 15 دقیقه لوله ها بشوید و مطمئن شوید چیزی از ذرات رسوب در داخل لوله ها باقی نمانده است.

2- زنگ زدگی و یا پوسیدگی یکی از علت های خرابی شوفاژها است :

علت این خرابی به دلیل نشتی آب صورت می گیرد. زمانی که شوفاژ ها نشتی داشته باشد باعث می شود که آب زیادی بر روی دستگاه بریزد . که به نوبه خود در دراز مدت باعث زنگ زدگی شوفاژ می شود . اما اگر شوفاژ شما دچار پوسیدگی شده باشد باید آن را کلا عوض کنید .

3- شیر اطمینان :

شیر اطمینان برای تخلیه هوای داخل شوفاژ یا رادیاتور است . زمانی که این شیر خراب می شود ، هوای داخل رادیاتور باقی می ماند و رادیاتور گرم نمی شود و نشتی آب پیدا می کند . حتی در بعضی از رادیاتور ها صدا ایجاد می کند .

4- صدای تق تق در رادیاتور:

این یکی دیگر از خرابی شوفاژها است که بسیار رایج بوده است ، صدای تق تق در شوفاژها به دلیل لوله های آن ها است . متخصصان می گویند ، زمانی که در شوفاژها از لوله نامناسب و قطر کم استفاده می شود باعث به وجود آمدن چنین صداهایی می شود .

5- خرابی پمپ ها :

پمپ ها مهمترین وسیله در پکیج ها محسوب می شوند . زیرا اگر این پمپ ها باشند پکیج ها می توانند آب گرم را در شوفاژها منتقل کنند . زمانی که در رادیاتور صداهای عجیب و غریبی میاید ، این به احتمال زیاد از خرابی پمپ ها است ، و یا پمپ شما درحال سوختن است که باید هرچه سریع تر برای رفع آن اقدام کنید .

اطلاعات بیشتر را از سایت ما بخوانید :علت سرد بودن رادیاتور چیست ؟

چه کاری انجام دهیم تا پکیج مان عمر طولانی تری داشته باشد :

برای اینکه بتوانید جلوی خرابی پکیج را بگیریم و یا عمرآن را طولانی تر کنید ، می توانید درجه گرمایش آن را کمتر کنید ، از محافظ برق استفاده کنید تا برد آن نسوزد ، هر چند ماه یک بار پکیج ها را چک آپ کنید ، اگر پکیج در کنار پنجره است ، باید کمی پنجره را باز کنید .

اجزاء تشکیل دهنده شوفاژ :

بیشتر بخوانید :انواع برج های خنک کننده چیست ؟

1- شیر رادیاتور :

این شیر معمولا برای کنترل مقدار آب و قطع آب مورد استفاده قرار می گیرد .

2- زانوی قفلی :

این وسیله روی لوله برگشت رادیاتور نصب می شود و کاربرد آن برای بالانس کردن سیستم به صورت مصنوعی است .

3- شیر هواگیری رادیاتور :

این شیر برای تخلیه هوا در داخل لوله های رادیاتور استفاده می شود . زمانی که رادیاتور شما سرد است و با زیاد کردن فشار حرارت رادیاتور و یا شوفا ژ باز هم گرم نمی شود ، پس به احتمال زیاد داخل رادیاتور شما هوا گرفته است . البته این یکی از خرابی شوفاژها  هم محسوب می شود .

نتیجه گیری :

علت خرابی رادیاتور دلایل بسیار زیادی دارند .که ما در اینجا به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم . البته قصد داریم در مورد این موضوع در مقاله بعدی به طور مفصل تری صحبت کنیم .

برای اطلاعات بیشتر به این سایت سر بزنید : https://www.plumbcare.com/blog/2017/10/5-steps-to-take-when-your-radiators-wont-heat-up

 

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.