علت خرابی دیگ های بخار صنعتی

علت خرابی دیگ های بخار صنعتی

علت خرابی دیگ های بخار صنعتی

از آنجایی که دیگ های بخار برای همه کارخانه ها بسیار مهم و ضروری است ، زمانی که این دیگ ها خراب می شوند مسئولان کارخانه بسیار آشفته و نگران می شوند . اما باید عرض کنیم که علت خرابی دیگ های بخار صنعتی اصولا مربوط به اشتباهات انسان ها ، نگهداری ضعیف و یا فرسوده بودن بیش از حد دیگ ها است . اما گاهی اوقات این خرابی ها مربوط به اجزاء اصلی دیگ است که در این پایین برای شما توضیح داده ایم :

1- تصفیه آب چه تاثیری در خرابی دیگ های بخار دارد ؟

تصفیه آب درست در دیگ های بخار بسیار مهم است . اما اگر این کار درست انجام نشود ، در مدت کوتاهی باعث خرابی دیگ های بخار می شود . تصفیه آب نادرست باعث به وجود آمدن رسوب در دیگ ها می شود . همه ما می دانیم که رسوب باعث گرم شدن بیش از حد، در فلزات و حتی انفجار آن ها می شود. این بی دقتی باعث می شود خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد . این یکی از اصلی ترین علت های خرابی دیگ های بخار است .

در مورد دیگ های بخار بیشتر اطلاعات داشته باشید :هنگام خرید دیگ بخار به چه مسائلی توجه کنیم ؟

2- فشار و دمای بالا:

دیگ های بخار هم مانند وسایل دیگر صنعتی نیاز به استراحت و سرد شدن دارند . اگر از دیگ های بخار با فشاربالا کار می کنید باید بدانید که روز به روز دیگ های شما خراب تر می شود . شاید دیگ های شما به ظاهر بسیار تمیز و سالم به نظر بیاید اما از نظر کارایی ، این دیگ ها بسیار آسیب دیده هستند. سعی کنید در زمان استفاده از دیگ های بخار از دمای استاندارد  استفاده کنید و حتما در طول شبانه روز چند ساعت این دیگ ها را خاموش کنید .

3- علت  خرابی دیگ های بخار خوردگی و ساییدگی آن ها :

یکی دیگر از علت های خرابی دیگ های بخار خوردگی و ساییدگی دیگ ها است . همه ما می دانیم که هیچ کدام از دیگ ها 50 سال عمر نمی کنندو یک روزی همه آن ها فرسوده  وخراب می شوند و جای خود را با دیگ های دیگر عوض می کنند . اما بعضی از مواقع با استفاده درست میتوان طول عمر دیگ ها را بیشتر کرد . خوب می توان گفت که دیگ های بخار قطعات فلزی حرکتی ندارند که بخواهند ساییده شوند . اما به این معنی نیست که دیگ ها ساییده نمی شوند شاید این ساییدگی در قطعات فلزی مانند مشعل صورت بگیرد . زمانی که شیر کنترل دیگ ها روزی 3 بار از حالت حرارت بالای آتش به حرارت پایین جابه جا شود ، این کار به مرور زمان باعث ساییدگی و هرز شدن مشعل و خرابی میشود .

4- شک حرارتی علت خرابی دیگ های بخار:

در دیگ های بخار شک حرارتی بسیار زیاد است . اما گاهی وقت ها یک شک حرارتی بزرگ کمتر ضرر دارد تا شک های کوچک . در بسیاری از کارخانه ها فکر می کنند که شک های حرارتی در قسمت لوله های آب اتفاق می افتد، اما در اصل این شک ها از طریق واترتیوب لوله های آتش اتفاق می افتد و به آن ها شک احراقی می گویند .

اگر می خواهید دیگ بخار دسته دوم بخرید این نکات را بخوانید :ضروری ترین نکات در زمان خرید دیگ بخار دسته دوم

2 مورد از دلایل بروز اختلال در سیستم های دیگ بخار :

1- هوا :

هوا اولین اختلال در سیستم های دیگ بخار است . زمانی که هوا نتواند به درستی از سیستم های لوله کشی بیرون برود ، قطعا بخار هم نمی تواند با این وضعیت وارد سیستم شود . در چنین شرایطی بهترین کار برای جلوگیری از انفجار دیگ فقط تخلیه هوا است .

اگر دوست دارید انواع دیگ بخار را بدانید:انواع دیگ بخار

2- کثیفی و رسوبات در سیستم :

در سیستم های دیگ بخار هوا باید ،کاملا آزادانه رد و بدل شود و هیچ گونه کثیفی در لوله های بخار وجود نداشته باشد . اگر دقت کرده باشید ،  دردیگ های بخار به دلیل هوا و جنس فلز بودن آن ها و بخار آب باعث زنگ زدگی می شود و این زنگ زدگی ها به لوله ها می چسبد و مسیر بخار را کند می کند و به مرور زمان با تولید بخار زیاد تکه های زنگ زده از لوله ها جدا می شود و در انتهای سیستم جمع می شود که این کار باعث رسوب گرفتگی در لوله و دیگ می شود.

نتیجه گیری:

دیگ های بخار کارایی بالا دارند . اما اگر این دیگ خراب شوند و به موقع تعمیر نشود قطعا از عمر آن ها کاسته می شود . برای اینکه علت خرابی دیگ های بخار را بفهمید و در رفع تعمیر آن اقدام کنید بهتر است از یک کارشناس کار بلد استفاده کنید تا دیگ ها منجر به انفجار نشود . سعی کنید که دیگ بخار را هرماه از نظر فنی چک کنید .

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.