علت خرابی دیگ بخار و دیگ آبگرم چیست ؟

علت خرابی دیگ بخار و دیگ آبگرم چیست ؟

علت خرابی دیگ بخار و دیگ آبگرم چیست ؟

دیگ بخار و دیگ آبگرم هردو یک وسیله صنعتی هستند که در کارخانه ها و پالاشگاه ها از آن ها بسیار استفاده می کنند . البته نگهداری درست و کنترل آن ها می تواند از خراب شدن این دیگ های با ارزش جلوگیری کند . این وسیله های بارزش در زمان خرابی می توانند بسیاری از کارها و سفارشات را به تعویق بیاندازند .

اطلاعات بیشتر :علت خرابی دیگ روغن داغ چیست ؟

علت خرابی دیگ بخار :

 

1- پایین بودن سطح آب می تواند یکی از علت های دیگ بخار باشد :

زمانی که سطح آب به مدت خیلی طولانی پایین باشد باعث می شود که دیگ های بخار خراب شود. حتی امروز با وجود سیستم های پیشرفته باز می توانیم این علت را یکی از اصلی ترین علت های خرابی دیگ بخار بدانیم.قطع کن سطح پایین آب ممکن است به خاطر جمع شدن لجن در محفظه قطع کن خراب شوند.

2-خرابی دیگ بخار به علت شوک حراتی است :

زمانی که دیگ های بخار شروع به کار می کنند به دلیل اینکه مشعل ناگهانی روشن می شود ، دیگ باعث شوک حرارتی می شود که کار بسیار ضرر دارد . شوک های حرارتی کوچک زمانی که اتفاق می افتد که شما دیگ های بخار را مدام خاموش یا روشن کنید و باید بدانید که شوک های کوچک بیشتر از شوک های بزرگ ضرر دارند .

3- هواگرفتن دیگ بخار و دیگ آبگرم:

زمانی که لوله های سیستم دیگ بخار و دیگ آبگرم هوا می گیرد بخار هوا و یا آبگرم نمیتواند از لوله ها خارج شود و این باعث می شود که بخار تشکیل نشود و یا آب در داخل دیگ ها گرم نشود .اگر سعی نکنید که این مشکل را به زودی حل کنید مطمئناً مشکلات جدی تری برای شما به وجود میاید .

مطالعه مفیدتر :قطعات دیگ آب گرم موتورخانه چیست ؟

4- زنگ زدگی یا خوردگی :

همانطور که می دانید بودن آب بخار و هوا و فلزات در کنار هم باعث زنگ زدگی و خورد در داخل دیگ های می شود و از همه مهم تر اینکه این زنگ زدگی به دیواره لوله ها می چسبد و زمانی که بخار آب به سرعت از لوله هاعبور میکند این مواد زنگ زده از دیواره ها جدا میشود و در انتهای سیستم ها جمع میشود .

علت خرابی دیگ آبگرم چیست :

1- تشکیل رسوبات :

رسوب یکی از دلایل اصلی خرابی دیگ های آبگرم است .رسوبات باعث میشوند که آبهای سرد در داخل دیگ آب گرم نشود.و علت تشکیل شدن رسوبات در داخل دیگ ها نامرغوب بودن آب ها است.همانطور که می دانید در داخل آب ها پر از املاح مختلف است که به دلیل تصفیه نشدن باعث به وجود رسوبات در داخل دیگ ها می شود.

2- یکی دیگر از علت خرابی دیگ بخارو دیگ ابگرم ، می تواند به خاطر مشعل آن باشد :

خرابی اکثر دیگ های آبگرم می تواند به خاطر خرابی مشعل و یا خاموش شدن ناگهانی آن باشد که شما متوجه نشده اید. زمانی که مشعل خراب یا خاموش شود آب در داخل لوله سرد می شود و حتی بخار هم تشکیل نمی شود .

اطلاعات دقیق تر را در سایت ما بخوانید :هیتر گلخانه چیست ؟

3- هوا گرفتن لوله های دیگ آبگرم :

زمانی که در داخل لوله های دیگ آبگرم اختلال ایجاد می شود و دیگ های بخار و دیگ آبگرم به درستی کار نمی کند می تواند به دلیل هوا گرفتن در داخل لوله های دیگ آبگرم باشد و باید برای رفع آن هرچه زودتر اقدام کنید تا دیگ شما دچار انفجار نشود.

4- هرزشدن شیرهای ورودی و خروجی  :

یکی دیگر از علت های خرابی دیگ بخار و دیگ آبگرم می تواند به خاطر هرز شدن شیرهای ورودی و خروجی دیگ ها باشد . این علت زمانی اتفاق می افتد که کسی شیرها را زیاد باز و بسته می کند و یا کنترل سیستم را دست کاری کرده است.  این کار باعث می شود شیرها هرز و یا خراب شده باشد .

بیشتر بدانید :گیج فشارسنج در بویلر صنعتی چه نقش دارد؟

5-خرابی پمپ سیر کوله :

زمانی که این پمپ ها در سیستم های دیگ بخار و دیگ آبگرم خراب میشوند،عملکرد دیگ ها را از کار می اندازند . همه ما می دانیم که پمپ ها یک وسیله با ارزش و کارآمد در داخل دیگ ها هستند که اگر خراب شوند مشکلات جدی به وجود میاورند.

نتیجه گیری :

خرابی دیگ بخار و دیگ آبگرم علت های مشابه ای دارد ، که در این مقاله به معروف ترین آن ها اشاره کردیم . فراموش نکنید که حتی کوچک ترین اختلالی در داخل سیستم های دیگ بخار متوجه شدید حتما از یک متخصص خوب برای تعمیر ان کمک بگیرید .

جهت اطلاعات بیشتر شما عزیزان :

https://www.babcock.com/resources/learning-center/finding-the-root-cause-of-boiler-tube-failure

 

 

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.