علت آب دادن شیرآب رادیاتور چیست ؟

علت آب دادن شیرآب رادیاتور چیست ؟

علت آب دادن شیرآب رادیاتور چیست ؟

نشتی شیرآب رادیاتور یکی از مشکلاتی است که اکثر مردم آن را تا به حال تجربه کرده اند . زمانی که رادیاتور یا شوفاژ به اندازه کافی گرم نمی شود ، پس حتما یک مشکلی به وجود آمده است .

اگر تمایل به مطالعه دارید :چگونه هیتر برقی را عیب یابی کنیم ؟

شیرآب رادیاتور چیست ؟

شیرآب رادیاتور را به عنوان شیر هواگیری ، شیر برگشت آب و شیر کنترل نیز می گویند . وظیفه شیر پایین رادیاتور که همان شیر برگشتی است ،برگردانند آب به داخل پکیج ها است . اگر رادیاتور شما از برند معتبر باشد و تمام قطعات آن استاندارد و خوب باشد ، خراب شدن آن ها به ندرت پیش میاید و یا بعد از استفاده زیاد این اتفاق رخ می دهد .

چرا شیرآب رادیاتور نشتی دارد؟

اگر توجه کرده باشید بعد از مدتی که از رادیاتور استفاده می کنید و یا شیر آن را زیاد باز و بسته می کنید ، شیر آن خراب می شود .  به همین دلیل شروع به آب دادن می کند . پس بهتر است که در زمانی که از شوفاژ استفاده نمی کنید ، حرارت آن را از طریق پنل تنظیمات کم کنید .

کاربرد شیرآب رادیاتور چیست؟

شیرآب رادیاتور یکی از قطعات مهم رادیاتور به حساب می آید . زیرا با استفاده از این شیرها می توان تنظیمات گرمایشی را ایجاد کنید . این شیر میزان آب برگشتی به سمت پکیج ها  را تنظیم می کند ، وظیفه تعادل آب و دما را دارد ، و اگر چند رادیاتور در خانه دارید می تواند با کم کردن فشار حرارت یکی از آن ها به رادیاتورهای دیگر هم کمک کنید تا زودتر گرم شوند .

رفع نشتی شیرآب رادیاتور :

اگر نشتی از وسط بدنه رادیاتور یا شوفاژ باشد ، شما هیچ کمکی نمی توانید انجام دهیدو برای رفع این مشکل باید از یک متخصص کمک بگیرید . اما اگر نشتی از شیر بالای رادیاتور باشد ، می توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی آن شیر را باز کنید ، ودر پوش پلاستیکی آن را بردارید و مجدداً آن شیر را محکم ببندید .

بیشتر بخوانید :تله بخار چیست ؟

چرا پایین رادیاتور گرم نمی شود ؟

علت این که در پایین رادیاتور شما گرم نمی شود ، به احتمال خیلی زیاد به خاطر رسوب گرفتگی رادیاتور در مسیر لوله کشی است و یک دلیل دیگر این اتفاق به خاطر کثیف بودن توری یا رسوب گرفتن مبدل ثانویه باشد .بعضی اوقات به علت ضعیف شدن فنرسوپاپ و هوا گرفتن این وسیله باعث می شود که قسمت پایین رادیاتور گرم نشود .

چرا در رادیاتوردائم صدا می دهد ؟

بعضی از اوقات رادیاتور در هنگام کار کردن صدا می دهد . علت این مشکل جمع شدن بخار در لوله ها است . زمانی که بخار وارد سیستم می شود ، آب را با سرعت بالا به جلو هل می دهد . وقتی آب به یک مانع برخورد می کند ، چنین صدای بدی از خود به وجود می آورد . برای رفع این مشکل  رادیاتور را جابه جا کنید به طوری که سر آن به سمت مخزن بخار باشد تا آب جمع نشود .

بیشتر بخوانید :انواع دیگ موتورخانه

وجود ترک در مبدل رادیاتور :

در پکیج ها دو نوع مبدل داریم . پکیج های تک مبدله و پکیج های دو مبدله . زمانی که پکیج های تک مبدله ترک خوردگی داشته باشد ، دچار نشتی نمی شود ، اما چند قطره آب از زیر رادیاتور میاید .اما در پکیج های دو مبدله ،چون گرمای محیط توسط مبدل اصلی تأمین می شود ،هنگامی که این مبدل سوراخ شود ، مقدار زیادی آب از زیر دستگاه خارج می شود .

اگر تمایل به مطالعه دارید :علت خرابی دیگ های بخار صنعتی

نتیجه گیری :

زمانی که شیرآب  رادیاتور نشتی دارد ، حتما آن را پیگیری کنید. زیرا این مسئله کوچک ممکن است که در مدت زمان کم به یک مشکل بزرگ تبدیل شود . حتی در بعضی اوقات این نشتی می تواند از شیرآب نباشد و از مسائل مهمتری باشد که باید هر چه زودتر رفع شود .

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.