دیگ روغن داغ چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

دیگ روغن داغ چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

دیگ روغن داغ به وسیله ای گفته میشود که برای حرارت دادن و گرمایش بعضی از روغن های خاص در صنعت مورد  استفاده قرار میگیرد. همچنین برای بعضی از محصولاتی که نیاز به حرارت و فشار بالا دارند از دیگ روغنی استفاده می کنند. همانطور که میدانید دیگ روغن داغ هم مثل دیگ بخار کاربرد های زیادی دارد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم :

کاربرد های دیگ روغن داغ :

1- کاربرد دیگ روغن داغ در صنعت چوب سازی :

برای حرارت دادن به چوب و نئوپان و همچنین روکش کردن چوب و براق کردن آن ها از دیگ روغن داغ استفاده می کنند.

2- کاربرد دیگ روغ داغ در کارخانه مواد غذایی :

همانطور که برای مواد غذایی از دیگ بخار استفاده میشود، برای بعضی از مواد غذایی دیگر هم  از دیگ روغن داغ استفاده میشود. مانند : چیپس ها، دستگاه های سرخ کردن و تولید روغن خوراکی، زیرا این مواد غذایی به حرارت و دمای بالایی احتیاج دارند.

3- کاربرد دیگ روغن داغ در کارخانه های کاغذ سازی و مقوا :

برای خمیر کردن کاغذ باید حرارت بالایی وجود داشته باشد تا بتواند کاغذ ها را خمیر کند و به آن ها شکل دوباره بدهد، و مجدد آن را خشک نماید. برای خشک کردن کاغذ ها احتیاج به دمای بالا است که برای این کار از دیگ روغن داغ استفاده می کنند.

4- کاربرد دیگ روغن داغ در مواد شیمیایی :

برای درست کردن چسب، و انواع مواد نفتی، روغن ها و حلال ها و یا هر مواد شیمیایی دیگری که به حرارت بالا احتیاج داشته باشد از دیگ های روغن داغ استفاده می شود.

5-  کاربرد دیگ روغن داغ درکارخانه نساجی :

برای تولید گرمای مورد نیاز دستگاه ها و ماشین آلات که در نساجی استفاده می شود و دستگاه کلند، که به صورت غلتکی بر روی کاغذ ها و پارچه ها کار میکند که نیاز به حرارت بالا دارد، از دیگ روغن داغ استفاده می شود.

دیگ روغن داغ از چه وسایلی درست شده است :

دیگ روغن داغ هم مانند دیگ بخار از وسایل مختلفی درست شده است مانند : مشعل ، ترموستات ، لرزه گیر، ورقه های آلمینیومی ، پمپ های مخصوص و….. که هر کدام از این ها وظایف و کاربرد خاص خودشان را دارند .

1- مشعل :

در مورد مشعل های دیگ بخار قبلا صحبت کردیم و انواع آن را توضیح دادیم . مشعل های دیگ روغ داغ هم، انواع مختلفی دارد که باید دقت کنید که مشعل مناسب هر دیگ روغن را مناسب با آن انتخاب کنید. این وسیله کارایی بسیار بالایی دارد در انتخاب آن می بایست دقت لازم صورت پذیرد.

2- پمپ ها :

پمپ ها انواع مختلفی دارند که وظیفه آن ها در دیگ روغن داغ به حرکت درآوردن دیگ روغن است. که بسیار با اهمیت و کارآمد است.

3- ورقه های آلمینیومی:

برای دیگ های روغن داغ باید از ورقه های آلمینیومی بسیار ضخیم استفاده شود . به دلیل اینکه این ورقه ها در معرض حرارت و فشار بسیار بالا هستند باید بتوانند چنین حرارتی را تحمل و کنترل نمایند.

4- ترموستات :

امروزه از ترموستات های بسیار متنوع برای دیگ های بخار و روغن استفاده می شود . اما ترموستاتی که در دیگ روغن استفاده میشود ،اکثرا دیجیتالی هستند. وظیفه آن در دیگ روغن داغ تنظیم کردن حرارت روغن است .

 قیمت های دیگ روغن داغ چگونه است :

دیگ های روغن داغ انواع مختلفی دارد که هرکدام ازآن ها کیفیت و کارایی خاص خودش را دارد همچنین لازم به ذکر است که دیگ های روغن داغ از دیگ های بخار ارزان تر هستند . مهمترین دلیل کاربرد، دیگ های روغن در صنعت امروز مطمئن و ایمن تر بودن آن ها می باشد.

چرا دیگ های روغن داغ را جایگزین دیگ های بخار می کنند ؟

جالب است بدانید که بعضی از کارخانه ها و شرکت ها دیگ های روغن داغ را جایگزین دیگ های بخار می کنند. این امر به دلایل مختلفی نظیر مسایل فنی ، قیمت منصفانه و بالا بودن ایمنی اتفاق می افتد. در مورد این مبحث در مقاله بعدی بیشتر صحبت می کنیم .

نتیجه گیری :

در این مقاله ها ، ما در مورد دیگ های روغن داغ و دیگ های بخار صحبت کرده ایم و کاربرد آنها را  معرفی کرده ایم . اما چیزی که بسیار مهم است ، این است که در انتخاب دیگ های روغن داغ و دیگ های بخار توجه فراوانی کنید . زیرا در مرحله اول ، استاندارد بودن آن ها ، کیفیت و برند معتبر آنها بسیار اهمیت دارد .

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.