دیگ استخری

دیگ استخری

دیگ استخری چیست ؟

استخر مکانی است که همه ما از آن استفاده می کنیم و ما این مکان را جایی برای تفریح ، خوشگذرانی و رفع خستگی می دانیم . قطعا یادتان هست که در زمان قدیم آبی که در استخرها استفاده می شود از طریق لوله کشی آب سرد ، فاضلاب ها و لوله تخلیه بود . اما امروزه با پیشرفت فناوری ،تاسیسات استخرها از طریق موتورخانه تامین میشود . این تاسیسات شامل: دیگ های آب گرم ، دیگ بخار و بویلر های استخر است .

دیگ استخری چیست ؟

دیگ استخری دستگاهی است که آب گرم و بخار استخر را تامین می کند .البته این دیگ در دونوع چدنی و فولادی تولید می شود . این دیگ از زمانی که تولید می شود ، جزء کارآمدترین ، بهترین و مهمترین وسایل استخرها شده است .

دیگ سونای بخار چیست ؟

دیگ سونای بخار دستگاهی است که از طریق گرم شده المنت های حرارتی و سنگ های که روی آن قرار دارد کار می کند و با استفاده از همین سنگ ها و المنت های حرارتی بخار داخل فضای سونا را تامین می کند . دیگ های سونای بخار در شکل های عمودی و ایستاده تولید می شوند .

در مرد دیگ های بخار بیشتر بخوانید :دیگ بخار و انواع دیگ بخار

ظرفیت دمای دیگ استخری چگونه است ؟

دیگ  استخری در مدل ها و مکان های مختلفی کار می کند، و اکثرا این دیگ ها در فضا باز و فضای بسته مورد استفاده قرارمی گیرد . اگر خواسته باشیم در مورد ظرفیت دمای این دیگ ها صحبت کنیم باید عرض کنیم فشار این دیگ ها بستگی به فضای داخلی و خارجی محیط دارد . اما طبق گفته کارشناسان به طور استاندارد ظرفیت گرمای آن ها 150 درجه سانتی گراد به بالا است . و از آنجایی که امروزه شناکردن مرسوم شده است و حتی بعضی از افراد در خانه ها و باغ هایشان استخر دارند ، پس باید انرژی بسیار بالایی را صرف کنیم تا بتوانیم یک استخر با تمام امکان خوب داشته باشیم .

بیشترین اطلاعات در مرد دیگ بخار:هنگام خرید دیگ بخار به چه مسائلی توجه کنیم ؟

سیستم های تهویه مناسب کدام استخرها است ؟

سیستم های تهویه مطبوع اکثرا برای استخرهای سر پوشیده استفاده می شود . زیرا استخرهای سرپوشیده بیشتر نیاز به هواسازی استخری دارند. سعی کنید برای استخرهای سر باز آب با دمای مناسب استفاده کنید یعنی به قول معروف نه خیلی سرد و نه خیلی داغ باشد .

موتورخانه استخر باید شامل چه تجهیزاتی باشد ؟

1- دیگ بخار

2- فیلتراسیون استخر

3- پمپاژ

4- دیگ آب گرم

5- سیستم های تهویه

6- منبع کویل دار

7- مبدل حرارتی

8- شیرآلات مخصوص

سالن های جکوزی باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟

قطعا همه ما در در طول عمر حداقل چند بار از سالن های جکوزی استفاده کرده اینم . جکوزی باید دمای مناسب و استاندارد داشته باشد ، منظور از دمای مناسب بین 36 تا 42 درجه سانتی گراد است . علاوه بر دمای مناسب باید دارای جت پمپ باشد تا بتواند فشار آب و دمای آن را کنترل کند . سالن جکوزی باید تمیز باشد و روزی چند بار ضدعفونی شود.

می توانید اطلاعات بیشتری داشته باشید :علت خرابی دیگ های بخار صنعتی

کار مبدل حرارتی در استخر چیست ؟

داشتن مبدل حرارتی در استخر ها بسیار مهم است . کار مبدل حرارتی محاسبه کردن و تعیین درجه حرارت آب استخر است . زمانی که بخواهیم یک استخر را راه اندازی کنیم ، این مبدل ها برای اینکه درجه حرارت را تعیین کند و آن را به درجه مناسب برساند مورد استفاده قرار می گیرد . مبدل ها 2 نوع هستند :

1- مبدل پوسته لوله ای

2- مبدل صفحه ای

پمپ های گازی استخری چیست ؟

پمپ های گازی یکی از مهمترین اجزاء دیگ استخری است . زیرا این پمپ ها با سوختن پروپان و گاز طبیعی ، گرما را درست می کنند . این پمپ ها از لحاظ کارایی بسیار بالا هستند و محبوبیت زیادی پیدا کرده اند .

مزایای پمپ های گازی :

1- قیمت ارزان

2- گرمایش سریع

3- تحت تاثیر دمای هوا کار نمی کند .

ویژگی های دیگ استخری :

1- نمایشگر دمای استخر

2- سر و صدای کم

3- نصب آسان

4- عمر طولانی

5- بازدهی بالا

نتیجه گیری :

استخر ها مکانی است که همه افراد از آن استفاده می کنند . اگر می خواهید ازاستخری استفاده کنید ، حتما مکانی را انتخاب کنید که از لحاظ بهداشتی بسیار بالا باشد . البته هرچند  با وجود دیگ استخری که دارند ،آب داخل استخر ها پاکسازی و ضدعفونی می شود اما باز هم شما احتیاط کنید و به قول معروف احتیاط شرط عقل است.

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.