تفاوت شوفاژو رادیاتور در چیست ؟

تفاوت شوفاژو رادیاتور در چیست ؟

تفاوت شوفاژو رادیاتور در چیست ؟

در فصل زمستان همه ما معنی سرما را بیشتر درک می کنیم ، و کماکان به دنبال وسیله ای هستیم که گرمای محیط اطرافمان  را بیشتر گرم کنیم . امروزه با وجود شوفاژ ها و رادیاتورها خیالمان از بابت گرمای خانه مان راحت است . در این مقاله می خواهیم در مورد تفاوت شوفاژ و رادیاتور را توضیح دهیم .

تفاوت بین شوفاژ و رادیاتور در چیست ؟

اگر خواسته باشیم به طور خلاصه تفاوت شوفاژو رادیاتور را بگوییم ، شوفاژ یک نوع سیستم گرمایشی است که معمولا گرمای محیط و تأمین آب گرم را بر عهده دارد . اما رادیاتور به مکانی از ساختمان می گویند که تمام تاسیسات ساختمان در آن قرار دارد ، که به آن مکان موتورخانه می گویند . تفاوت شوفاژ و رادیاتور در این است .

سیستم های شوفاژ چگونه کار می کند ؟

سیستم های شوفاژ گرما را از طریق لوله ها به اتاق ها منتقل می کنند ، البته با این کار دمای آب کاهش پیدا می کند . اما برای اینکه دوباره گرما را جذب کند و دمای آب را تنظیم کند  ، آبی که داخل لوله ها است ، را از طریق لوله  های برگشت به سمت موتورخانه می فرستد ، تا کاهش دمای آب تنظیم شود و گرما را دوباره به شوفاژ ها برگرداند.

می توانید بیشتر بخوانید دیگ آب گرم یا بویلر آب گرم

در موتورخانه چه سیستم هایی وجود دارد ؟

در موتورخانه ها سیستم هایی مانند : دیگ آب گرم ، مشعل ، پمپ، و… وجود دارد . همانطور که می دانید وظیفه همه آن ها گرم کردن آب و فرستادن آن در داخل لوله های شوفاژ است . موتورخانه ها با کمک این سیستم ها محیط اطراف را گرم می کنند . البته نمی توانیم بگویم که تفاوت شوفاژ و رادیاتور خیلی زیاد است . زیرا به نظر من هر دوی آنها در یک مسیر حرکت می کنند ، و هیچکدام از آن ها نمی توانند بدون هم کاری انجام دهد .

چه عواملی بر کیفیت شوفاژ موثر هستند؟

یکی از مهمترین ویژگی های شوفاژها وزن سبک آن ها است . زمانی که می خواهید شوفاژ تهیه کنید ، حتما شوفاژی را خریداری کنید که که وزن آن ها کم باشد . قطعا می دانید که گرمای شوفاژها بسیار بالا است ، با وجود اینکه شوفاژ ها در ابعاد مختلف هستند اما بازهم یک شوفاژ کوچک می تواند به راحتی یک اتاق را گرم کند .این یکی دیگر از تفاوت شوفاژ و رادیاتور است .

با مبدل های حرارتی مشهد بخار توس بیشتر آشنا شوید: مبدل حرارتی

چرا شوفاژها را هواگیری می کنند :

هواگیری باعث می شود که دستگاه عمر بیشتری داشته باشند . شاید برای شما هم پیش آمده که گرمای شوفاژ های شما به طور اتفاقی کم شده است ، قطعا این به خاطر این است که شوفاژ های شما هوا گرفته است . سعی کنید خیلی سریع اقدام به تخلیه هوا از شوفاژ ها بکنید تا خطر نشست آب را کاهش دهید . هواگیری شوفاژها باعث می شود که سیستم شما عملکرد خوبی به همراه داشته باشد و گرمای آن بیشتر شود .

در مورد سیستم های گرمایشی اطلاعات بیشتری داشته باشید :انواع دیگ موتورخانه

بهترین مدل شوفاژها :

شوفاژ ها مدل های مختلفی دارند . اما کاربرد همه آن ها یکسان است . دراین جا می خواهیم انواع آنها و تفاوت شوفاژ و رادیاتور را به شما بگوییم :

1- شوفاژ پنلی :

شوفاژ های پنلی یکی از بهترین نوع شوفاژ ها است . که کاربرد فراوانی دارد و در اصل سیستم این شوفاژها در ترکیه تولید می شود . برای ساخت این شوفاژ ها از ورقه های فولاد استفاده می کنند. بهتر است بدانید که این شوفاژ ها بازده حرارتی بالایی دارد .

2- شوفاژ پره ای :

این شوفاژ محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده است . شوفاژهای پره ای در برابر رطوبت و رسوبات بسیار مقاوم هستند . این نوع شوفاژها به دلیل همین ویژگی خوبی که دارند ، در شمال کشور و حمام ها بیشتر استفاده می شود .

بیتر بخوانید :مبدل حرارتی چیست و طرز کار آن چگونه است ؟

3- شوفاژ های کریستالی :

این شوفاژ نمونه دیگری از شوفاژ ها است . بهتر است بدانید، کیفیت این نوع شوفاژها از دو شوفاژ قبلی پایین تر است . اما باز هم این  نوع شوفاژ مشتریان و طرفداران خودش را دارد . این 3 مدل شوفاژی که به شما معرفی کردیم ، جزء بهترین مدل های شوفاژ بودند هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کیفیت . اما تفاوت شوفاژ و رادیاتورها در جنس ، کیفیت ، و نوع فولاد آنها است.

نتیجه گیری :

در این مقاله تفاوت شوفاژ و رادیاتور را گفتیم . سعی کنید زمانی که می خواهید شوفاژ ویا رادیاتور تهیه کنید حتما از استاندارد بودن آن مطمئن شوید ، و هر 6 ماه یک بار شوفاژها را هواگیری کنید . در زمان تهیه شوفاژ ، حتما اندازه آن را متناسب با فضای اتاق انتخاب کنید . البته  تفاوت شوفاژ و رادیاتورچندان زیاد نیست اما بازهم در خرید آن ها دقت کنید .

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.