برج های خنک کننده چه تاثیری بر روی دیگ های بخار دارد ؟

برج های خنک کننده چه تاثیری بر روی دیگ های بخار دارد ؟

برج های خنک کننده چه تاثیری بر روی دیگ های بخار دارد ؟

بعد از معرفی کردن دیگ های بخار و دیگ های روغن داغ ، در این مقاله می خواهیم در مورد برج های خنک کننده  صحبت کنیم . برج های خنک کننده یکی دیگر از وسایل پر کاربرد در صنعت ایران است. این برج ها به خاطر مزیت و کاربردی که دارند ، در مدت کوتاهی به شهرت جهانی رسیده اند .

برج های خنک کننده چیست ؟

این برج ها که به نام (Cooling_towen ) معروف هستند که اکثر کارخانه ها و شرکت های کوچک و بزرگ از آنها استفاده می کنند . این برج ها دستگاهی هستند که با استفاده از تبخیر آب ، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیای را دفع می کند و دمای آن را پایین می آورد .

از برج های خنک کننده در چه مکان هایی استفاده می کنند ؟

از آنجایی که این برج ها دستگاهی هستند که در جهت خنک سازی سیستم ها صورت می گیرند و امروزه هم بسیار معروف شده اند ، در مکان هایی مانند : نیروگاه ها ، سیستم های تهویه مطبوع ، پالایشگاه ها ، کارخانه ها ، شرکت ها و ساختمان های مسکونی استفاده می شود . البته این برج ها انواع مختلفی دارد که دسته بندی آن ها بر اساس نوع مکان و نوع تماس آب و هوا است .

بیشتر بخوانید :دیگ های واتر تیوب

 این برج ها چه مزیت هایی دارند ؟

این برج ها چند سالی است که بسیار معروف شده اندو اکثرا افراد این برج ها را می شناسند ، و با مزیت های فراوان آن ها آشنا هستند . مهمترین مزایای این برج ها تامین کردن آب سرد برای دستگاه های صنعتی و گرفتن گرماو حرارت آن ها است . با استفاده از این برج ها اکثر کارخانه ها تولیدشان بیشتر شده است و قطعا سود بیشتری می برند . مزیت دیگر این برج های معروف ، کاهش خرابی در تجهیزات صنعتی می باشد ، زیرا با گردش دائمی آب سرد در یک مبدل حرارتی موجب می شود که دما و حرارت اضافه آن ها گرفته شود و از این طریق دستگاه ها سرد می شوند.

چه عواملی بر روی قیمت این برج ها تاثیر می گذارد ؟

قیمت این برج ها مانند دیگ بخار و دیگ روغن داغ متنوع است . اما هزینه برج ها تنها مربوط به خود برج ها نیست ، زیرا به عوامل دیگری مانند : طراحی برج ها و ساخت فوندانسیون و دیگر اجزاءاصلی بستگی دارد . اما از آنجایی که برای ساختن این برج ها از لوازم و قطعات فلزی بسیار معتبر و استاندارد استفاده می کنند و با وجود تورم در ایران ، روز به روز قیمت آن ها در حال افزایش است .

اگر دوست دارید در مورد صنعت ایران بیشتر بخوانید :مبدل حرارتی چیست و طرز کار آن چگونه است ؟

برج های خنک کننده چه تاثیری بر روی دیگ بخار دارد؟

همانطور که می دانید دیگ های بخار با فشار بالا کار می کند و  ازآنجایی که بیشتر وسایل مورد نیاز ما به تولید بخار بستگی دارد ، این دیگ ها همیشه در فشار بالا و حرارت هستند . این برج ها  باعث می شود که حرارت میان آب و هوا مبادله شود و هوای گرم  را خارج کند ، که این امر باعث سرد شدن پمپ و موتورهای دیگ بخار می شود . باید اعتراف کنیم که این برج ها تاثیر بسیار زیادی بر روی دیگ های بخار دارد .

محل نصب این برج ها باید چگونه باشد ؟

بهترین و مناسب ترین محل نصب برای این برج ها بالای پشت بام یا در بالای مکان هایی که دستگاه های الکترونیکی کار می کند . این دستگاه ها باید جوری کار کند که جریان ورود وخروج هوا کاملا آزادانه باشد ، زیرا نباید هرگز گرما و حرارت خارج شده دوباره به برج ها برگردد . دقت کنید که این برج ها را دور از منابع حرارتی مانند : دودکش ها و….. نصب کنید .  سعی کنید جایی را برای نصب انتخاب کنید که استحکام کافی داشته باشد تا بتواند وزن این برج ها را تحمل کند .

بیشتر بدانید :دیگ روغن داغ چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

نتیجه گیری :

این برج ها با بهره گیری از عمل تبخیر و گرفتن حرارت و دمای اضافه از ماشین الات صنعتی باعث سرد شدن آن ها می شود . برج های خنک کننده نه تنها برای دیگ های بخار موثر هستند بلکه مزیت های دیگری هم دارند که سعی می کنیم در مورد آن ها در مقاله بعدی بیشتر توضیح دهیم .

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.