انواع برج های خنک کننده چیست ؟

انواع برج های خنک کننده چیست ؟

انواع برج های خنک کننده چیست ؟

همانطور که قبلا در مورد برج های خنک کننده صحبت کردیم و گفتیم این برج ها دستگاه هایی هستند که با استفاده از تبخیر آب ، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع می کند و دمای آن را پایین می آورد . برج های خنک کننده انواع مختلفی دارند هم از لحاظ انتقال حرارت  و هم از لحاظ جریان هوا با هم متفاوت اند .

انواع برج خنک کننده از لحاظ انتقال حرارت ؟

1- برج های خنک کننده مدارباز :

این یکی از انواع برج های خنک کننده است که در آن آب نقش اصلی را دارد .کارایی این نوع برج های خنک کننده، سیال ها است . به این گونه که اب برای خنک شدن به پمپ ها می رود ، و با تبخیر آب در هوای ورودی باعث پایین آمدن دمای آب می شود .

2- برج های خنک کننده مدار وابسته :

این برج ها مانند برج های خنک کننده مدار باز هستند ، اما تنها تفاوتی که دارند این است که سیال ها با هوای خنک کننده تماسی ندارند .

در مورد برج های خنک کننده بیشتر بدانید :برج های خنک کننده چه تاثیری بر روی دیگ های بخار دارد ؟

3- برج های خنک کننده خشک :

این برج ها یکی از انواع برج های خنک کننده اند ، زیرا آنها برای خنک شدن از آب استفاده نمی کنند .در اصل طراحی این نوع برج ها برای مکانی است که آب کافی ندارند .

انواع برج خنک کننده از لحاظ جریان هوا :

1- برج خنک کننده طبیعی :

این یکی از انواع برج های خنک کننده است که از فن برای گردش هوا استفاده نمی شود ، بلکه در اینجا با محصور کردن هوای گرم در دودکش ها ، اختلاف فشار بین هوای گرم شده و و هوای محیط اطراف ایجاد می شود ، و این فشار هوا به برج های خنک کننده انتقال می شود ، و هوا به صورت طبیعی جریان پیدا می کند . این برج ها از لحاظ قیمت بسیار مناسب است .

2- برج های خنک کننده میکانیکی :

این یکی دیگر از انواع برج های خنک کننده جریان هوا است ، که از فن در این نوع برج ها استفاده می شود . زمانی که نیروگاه ها به صورت دائم کار می کنند ، به همان میزان آب خنک کننده نیاز دارند . در اصل این برج ها شبیه برج های طبیعی است . البته فن این برج ها در قسمت بالای دستگاه نصب شده است .

بیشتر بدانید :علت خرابی دیگ های بخار صنعتی

3- برج های خنک کننده جریان اجباری است  :

این یک برج های خنک کننده از نوع میکانیکی است ، در این نوع دستگاه ها فن ها در قسمت ورودی دستگاه ها قرار دارند . برای خنک کردن دستگاه ها هوای ورودی فن ها با سرعت بالا انجام می شود و خروج هوا از فن با سرعت پایین است .

برج های خنک کننده از لحاظ شکل و ابعاد :

1- برج های خنک کننده از نوع پکیج :

این یکی  دیگر از انواع برج های خنک کننده است که ظهار آن شبیه پکیج است ، اما مزایای آن بسیار بالا است . این نوع برج های خنک کننده از لحاظ مقاوم بودن ، حرارت و پوسیدگی بسیار باکیفیت هستند و به دلیل جمع و جور بودن و نصب آسان آنها در مراکز خرید ، ساختمان های مسکونی و بیمارستان ها از آن ها استفاده می کنند .

2- برج های خنک کننده از نوع آرایه ای :

این دیگر از انواع برج های خنک کننده  است  که سازه بزرگی دارند ، و بیشتر در نیروگاه ها ، کار خانه ها و پالایگاه ها نفت مورد استفاده قرار می گیرند . از زمان معروف شدن این برج ها قیمت آن ها روز به روز در حال افزایش است . البته کارایی آن ها در صنعت امروزه بسیار مهم است .

اگر دوست داشتید این مطالب را بخوانید :دیگ استخری

قسمت های مختلف برج های خنک کننده :

1- دفع کننده :

در این قسمت آب اجازه عبور کردن ندارد و دفع کننده برج در بالای دستگاه قرار گرفته است . در این قسمت فقط هوای گرم می تواند عبور کند .

می توانید اطلاعات بیشتری را بخوانید :دیگ آب گرم یا بویلر آب گرم

2- سقوط PVC :

این وسیله آب گرم را کاهش می دهد ، و اجازه نمی دهد که آب گرم خیلی در برج باقی بماند . این وسیله شبیه کندو است .

3- مش :

این وسیله زمانی که فن روشن است ، از هوای جو استفاده می کند . از مش برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل برج استفاده می کنند .

4- بدنه :

بدنه یا سطح خارجی برج خنک کننده اغلب FRP ( پلاستیک تقویت شده با الیاف ساخته شده است) که از قسمت های داخلی برج خنک کننده محافظت می کند .

نتیجه گیری :

در این مقاله با انواع برج های خنک کننده آشنا شدید ، این برج ها مزیت های فراوانی دارند و فقط کسانی که از این وسیله ها استفاده می کنند می توانند پیشرفت علم و فناوری را در صنعت ایران درک کنند .

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.