اصول طراحی موتورخانه استخر :

اصول طراحی موتورخانه استخر :

اصول طراحی موتورخانه استخر :

موتورخانه ها باعث شده است که ما از استخرها بیشترین بهره را ببریم زیرا اگر آن ها نباشند تأمین کردن تجهیزات استخر بسیار سخت می شد .  استخرها مکانی بسیار پرطرفدار هستند ، وامروزه همه ما از استخرهای سرپوشیده و سر باز استفاده می کنیم . اما باید بدانید که استخرها نیاز به تاسیسات با کیفیت دارند ، که این تاسیسات همه در موتورخانه استخر مجهز می شود .

موتورخانه استخر شامل چه وسایلی می شود ؟

1- دیگ آب گرم

2- دیگ بخار

3- مبدل حرارتی

4- منبع کویل دار

5- موگیر

6- سختی گیر

7- فیلترشنی

8- پمپ

9- شیرآلات

همه این وسایل و دستگاه ها باید در موتورخانه راه اندازی شوند و هر کدام از آن ها وظایف خاص خودشان را دارد . البته این وسایل بیشتر برای استخرهای سرپوشیده است .

در مورد استخرها بیشتر اطلاعات داشته باشید :دیگ استخری

رطوبت سالن استخر چیست ؟

آبی که به طور مدام از سطح استخر تبخیر می شود ، و در هوای سالن استخر وجود دارد و به صورت رطوبت در فضای استخر به وجود می آید را رطوبت سالن استخر می گویند . همانطور که می دانید ، رطوبت حاوی بیشتر گرما است و هر چه گرمای داخل استخرها بیشتر باشد رطوبت داخل استخر بیشتر و هرچه دمای داخل استخر پایین تر و سردتر باشد رطوبت کمتر تولید می شود . این تنظیم رطوبت و دما بر عهده دیگ آب گرم در موتورخانه استخر است .

دمای آب استخر باید چگونه باشد ؟

آب استخر باید تا دمای قابل قبولی گرم باشد . در استخر سرپوشیده آب استخر باید به طور معمول بین 27 درجه سانتی گراد تا 30 درجه سانتی گراد باشد تا بتواند گرمای اولیه استخر را تأمین کند . زمانی که دمای استخر به حد مناسب رسید  می توانید دمای استخر را بین 10 تا 20 درجه سانی گراد تنظیم کنید . این درجه حرات آب استخر نه خیلی سرد و نه خیلی داغ است .

بیشتر بخوانید :مبدل حرارتی چیست و طرز کار آن چگونه است ؟

دمای هوای سالن استخر باید چگونه باشد ؟

دمای هوای سالن استخر باید کمی بالاتر از دمای آب استخر باشد . یعنی اگر دمای آب استخر 27 درجه سانتی گراد است ، دمای هوای سالن استخر باید در 29 درجه سانتی گراد تنظیم شود .

قسمت های استخر شامل چه بخش هایی می شود ؟

همه استخر ها از بخش هایی مختلفی درست شده است مانند:  سالن استخر ، استخر شنا ، جکوزی ، سونای بخار ، سونای خشک و حوضچه آب سرد .

1-  آب استخر شنا  که از طریق موتورخانه استخر تامین میشود:

استخرشنا باید کاملا تمیز باشد و آب داخل استخر باید با مواد ضدعفونی روزی چند بار عوض شود ، و دمای آب استخر باید استاندارد باشد .

2- جکوزی :

جکوزی باید در دمای استاندارد بین 36 تا 42 درجه باشد. تنظیم دمای جکوزی بر عهده  دیگ آب گرم است . جکوزی ها دارای یک جت پمپ هستند که به وسیله آن فشار آب را تنظیم می کنند .

3- سونای بخار :

در سونای بخار باید حتما از رطوبت و بخار مناسب استفاده شود . زیرا بخار زیاد امکان دارد که برای افرادی که بیماری قلبی دارند مضر باشد . تأمین بخار و رطوبت وظیفه دیگ های بخار است.

اگر دوست دارید می توانید اطلاعات بیشتری در زمینه دیگ بخار بدانید :علت خرابی دیگ های بخار صنعتی

طراحی استخر باید چگونه باشد ؟

طراحی استخرها باید زیرنظر افراد فنی و معماران حرفه ای باشد . برای اینکه مکان استخر شما در جای مناسبی باشد باید نقشه استخر دوبعدی و یا سه بعدی طراحی شود . محل استخر باید حتما از لحاظ جغرافیایی مناسب باشد و محاسبات عمرانی استخر باید حتما انجام شود . آبی که در داخل استخر استفاده می شود باید از لحاظ ایمینی و لوله کشی و  مواد ضدعفونی آزمایش شود .

برای طراحی موتورخانه استخر باید چه مواردی را رعایت کنیم ؟

اصول طراحی استخر باید به گونه ای باشد که از ورودی اصلی ساختمان جدا باشد . موقعیت ، اندازه ، مجهز و استاندار بودن آن باید از نظر فنی تایید شود. داخل موتور خانه های استخر باید تمام وسایل و امکانت مانند دیگ آب گرم ، دیگ بخار ، مبدل حرارتی ، پمپ و ….. به خوبی نصب شود ، و امکان تخلیه فاضلاب استخر باید به صورت ایمنی انجام شود .

اگر در مورد دیگ های موتورخانه اطلاعات نیاز دارید :انواع دیگ موتورخانه

نکات ایمنی استخر :

1- پله های کمکی استخر باید حتما در انتهای کم عمق استخر نصب شود .

2- دیواره های استخر باید 15 سانتی متر باشد .

3- موتورخانه های استخر باید در فضای کاملا مناسب و ایمینی راه اندازی شود .

4- تمام وسایل و تجهیزات استخر باید از نظر استاندارد تایید شود .

نتیجه گیری :

موتورخانه های استخر مکانی است که تمام وسایل و تجهیزات استخر در آن نصب می شود . وظیفه آن تأمین کردن آب گرم ، بخار و دمای مناسب برای فضای استخر است . البته استخرهای سر پوشیده بیشتر از این وسایل استفاده می کنند .

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.