اصول طراحی دیگ روغن داغ

اصول طراحی دیگ روغن داغ

همانطور که در مقاله قبلی در مورد دیگ های روغن داغ صحبت کردیم : گفتیم دیگ های روغن داغ به وسیله ای گفته می شوند که برای حرارت دادن و گرمایش از روغن های خاص در صنعت استفاده می شود و همچنین داغ کردن و انتقال گرما از وظایف دیگ روغن است .همانطور که می دانید برای بالابردن فشار و دمای خیلی بالا از دیگ های روغن داغ استفاده می کنند . اما در این مقاله می خواهیم با اصول طراحی دیگ روغن داغ اشاره کنیم .

بیشتر بخوانید: مزایای دیگ روغن داغ نسبت به بویلر بخار

اصول طراحی دیگ روغن داغ:

برای ساختن دیگ های روغن داغ حتما باید از 3 پاس حرارتی برای انتقال دادن حرارت به داخل گاز های مشعل استفاده شود . اما توجه کنید که انتقال حرارت ، به داخل گاز های مشعل،  حتما باید باهم برابر باشند در غیر این صورت مسیر روغن به داخل گاز ها متوقف می شود . و همچنین موجب به وجود آمدن لجن در داخل این سیستم ها  می شود و بعد از چند وقت سیستم شما ،کاملا از کار می افتد پس حتما در اصول طراحی دیگ های روغن داغ دقت کنید که از حد مجاز آن خارج نشود .   هدف از درست کردن این  دیگ های روغن بهره برداری در مقابل انرژی بیشتر و مصرف سوخت کمتر است . اما برای اینکه بتوانیم مصرف سوخت را کمتر کنیم باید حتما حرارت آن را بیشتر کنیم تا بتوانیم انرژی بیشتری را دریافت کنیم .

استاندارد بودن بویلرهای روغن داغ چه نقشی در اصول طراحی آن دارد؟

استاندارد بودن دیگ های روغن داغ و رعایت اطول ایمنی نقش بسیارمهمی در طراحی دیگ های روغن داغ دارد ،زیرا بی توجهی به هرگونه از مسائل فنی و اجزای تشکیل دهنده در دیگ ها موجب خسارت مالی و جانی می شود . وهرگز قابل جبران نمی باشد . زیرا همانطور که می دانید یک دیگ روغن داغ باید از وسایل باکیفیت و استاندارد و لوله های آتشخوار مناسب ، با هر دیگ استفاده شود . و همچنین کسانی که جوشکاری دیگ های روغن داغ را برعهده دارند باید زیر نظر بازرسان شرکت های معتبر باشند .

قبل از استفاده از بویلر روغن داغ چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

قبل از اینکه از دیگ روغن داغ استفاده کنید باید حتما نکات زیرا را انجام دهید تا در هنگام استفاده کردن به مشکل برنخورید .

1- قبل از اینکه از دیگ استفاده کنید حتما دستورالعمل هایی که در داخل آن نوشته شده است را مطالعه کنید .

2- به دلیل اینکه دیگ های روغن باید در فشار بالا قرار بگیرند حتما لوله های آن را چک کنید که نشتی نداشته باشد . زیرا این مورد بسیار مهم و حائض اهمیت است .

3- قبل از استفاده حتما پمپ آن را چک کنید و از درست بودن آن مطمئن شوید .

4- حتما از داشتن روغن در داخل دیگ مطمئن شوید .

5- از دست زدن به قسمت های تابلوهای برق و سنسورهای که بر روی دستگاه وجود دارد، خود داری کنید . زیرا اگر گزینه ای را اشتباهی بزنید ، خطرات ناشی از اتصالی و برق گرفتگی را به همراه دارد .

طراحی دیگ روغن داغ

درجه حرارت استاندارد دیگ های روغن داغ :

همانطور که می دانید در اصول طراحی دیگ های روغن داغ در جه حرارت را از 150تا 300 درجه سانتی گراد بالا می برد اما می توانید این درجه را با تنظیماتی که دارد کمتر کنید  و اما اگر چنانچه نیاز به حرارت بالاتر از 150 تا 300 درجه سانتی گراد داشته باشید با استفاده از مواد اولیه و تجهیزات روغن های خاص درجه حرارت را بالاتر کنید . اما بهتر است که این کار را انجام ندهید .زیرا مناسب ترین درجه برای دیگ های روغن داغ همان 150تا 300 در جه است ، البته هرچند که کنترل کردن حرارت در دیگ های روغن داغ آسان تر از دیگ های بخار است اما درجه حرارت بالا خطرات خودش را دارد .

نتیجه گیری :

به این نتیجه رسیدیم که برای استفاده از دیگ های روغن داغ باید از حرارت استاندارد استفاده شود ، مگر در موقع خیلی ضروری از حرارت بالاتراز 150تا 300 درجه استفاده شود . و اینکه استاندارد بودن در اصول طراحی روغن نقش بسیار مهمی دارد .و  قبل از استفاده از دیگ های روغن داغ باید نکات آن را مطالعه کنید .

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.