اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده :

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده :

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده :

همانطور که می دانید برج های خنک کننده یکی از وسایل مهم صنعتی است که بسیار کاربرد دارد . در مورد برج خنک کننده صحبت کردیم . وظیفه این برج های معروف خنک کردن سیستم گرمایشی است . اما در این مقاله می خواهیم در مورد اجزای برج خنک کننده صحبت کنیم .

اجزای برج خنک کننده :

1- پکینگ :

این وسیله را به عنوان قلب برج خنک کننده می دانند ، زیرا مهمترین وظیفه مال این پکینگ ها است . این پکینگ ها گرما و آب داغ و هوا را به آب سرد تبدیل می کنند. این وسیله با ارزش در دونوع مختلف است : پکینگ اسپلش و پکینگ فیلمی ، هرکدام از این پکینگ ها کارایی مربوط به خودشان را دارند . از آن جایی که این وسیله یکی از مهمترین اجزای برج خنک کننده است ، اگر خراب شود و یا دچار مشکل شود ، برج های خنک کننده نمی توانند کار کنند .

بیشتر بخوانید :انواع برج های خنک کننده چیست ؟

2- قطره گیر :

این وسیله در کنار پکینگ ها نصب می شود و کارایی آن کاهش از دست رفتن قطره های آب در برج خنک کننده است . البته این قطره گیرها یک وسیله اجباری نیستند اما اگر نباشد، روندکاری برج های خنک کننده کاهش پیدا می کند .به نوعی می توانیم این وسیله را جزء وسایل کمک بدانیم . جنس این قطره گیرها معمولا pvc است . شاید این وسیله اجباری نباشد اما کارایی بالایی دارد .

3- الکتروموتور :

یکی دیگر از اجزای برج های خنک کننده الکتروموتور است . این وسیله انرژی الکتریکی را به انرژی میکانیکی تبدیل می کند و باعث به حرکت درآوردن پروانه های برج خنک کننده می شود . این الکتروموتورها از جنس فوق العاده ای درست شده است و کارایی این موتورها بسیار بالا و سخت است .این برج ها به دلیل وزن سنگینی که دارند باید از موتورهای با مدل و کیفیت بالا  استفاده شود ، تا بتواند میزان انرژی را مورد نیاز برج ها را تامین کند .

اگر دوست داشتید بیشتر مطالعه کنید :برج های خنک کننده چه تاثیری بر روی دیگ های بخار دارد ؟

4- یکی دیگر از اجزای برج خنک کننده ، فن ها هستند :

برای خنک کردن برج ها اساسأ به انتقال و جابه جایی هوا و انرژی زیاد لازم داریم. و این انتقال جابه جایی توسط فن ها انجام می شود . فن ها در دو نوع مختلف هستند : فن های مکنده و فن های دمنده . فن های مکنده در بالای برج ها قرار میگیرند و فن های دمنده در پایین برج ها قرار می گیرند . معمولا جنس پروانه های فن ها از آلومینیم ، آهن و فیبر است . یکی از مزیت های جالب فن ها تغییر تیغه های پروانه های فن ها است .

5- آب پخش کن :

آب پخش کن یکی دیگر از اجزای برج خنک کننده است ، زیرا کارایی این وسیله این است که آب داغ را به صورت برابر بر روی پکینگ ها پخش می کند ، تا گرمای آنها را به آب سرد تبدیل کند . جنس این وسیله با ارزش ، از برنج ،آلومینیوم و…. است . این وسیله با ارزش بیشتر به پکینگ ها کمک می کند .

اطلاعات بیشتری کسب کسب کنید :مزایای فیلترشنی استخر چیست ؟

6- اسکلت برج خنک کننده :

بیشتر برج های خنک کننده از چوب های شیمیایی شده ، در ترکیب بتن با فیبرهای تقویت شده درست شده با پلاستیک ساخته شده است . اسلکت برج های خنک کننده از فلزات ساخته شده است . برج های خنک کننده به دلیل کارایی بالا و ابعاد بزرگی که دارند باید از فلزات با مقاومت بالا ساخته شوند تا مشکلی پیش نیاید .

7- لوورها :

این یکی دیگر از اجزای برج خنک کننده است . قطعا شما این وسیله را نمی شناسید . به ورقه و یا صفحه های موجود در قسمت خارجی برج های خنک کننده لوورها می گویند . کار این وسیله حفظ گردش آب در داخل برج های خنک کننده است . جنس این وسیله از آزبست است . این وسیله کمک بسیار زیادی به برج های کمک کننده می کند .

8-  یکی دیگر از اجزای برج خنک کننده نازل ها است  :

این وسیله برای کنترل جهت آب ورودی و خروجی ساخته شده است . هدف اصلی این نازل ها پخش گردن یک نواخت آب داغ در داخل برج های خنک کننده است . معمولا برای ساختن این نازل ها از پلاستیک استفاده می کنند . البته به این نازل ها سرشلنگ هم می گویند.

9- لوله سرریز:

لوله سرریز یکی دیگر از اجزای برج خنک کننده است . این وسیله زمانی که شناور به خوبی کار نمی کند مورد استفاده قرار می گیرد . زمانی که حوضچه آب سرد پر می شود ، این لوله آب های اضافی را خارج می کند. اگر آب های اضافی بر روی پکینگ ها و یا سطوح دیگر بریزد کار برج های خنک کننده مختل می شود .

اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری داشته باشید :چگونه هیتر برقی را عیب یابی کنیم ؟

نتیجه گیری :

اجزای برج خنک کننده بسیار مهم هستند . برای اینکه طول عمر برج های خنک کننده را بیشتر کنید حتما یک فیلتر و صافی خوب بر روی این برج ها نصب کنید . این برج ها امروزه در صنعت ایران بسیار با ارزش هستند .

 

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.