اجزاء تشکیل دهنده دیگ استخر چیست ؟

اجزاء تشکیل دهنده دیگ استخر چیست ؟

اجزاء تشکیل دهنده دیگ استخر چیست ؟

دیگ های استخر مهمترین وسایل هستند که در زمان راه اندازی استخر باید تأمین شوند . همانطور که می دانید وظیفه دیگ های استخر تأمین کردن آب گرم و بخار در داخل استخرها است . استخر از اجزاء متفاوتی تشکیل شده اند که در این مقاله به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم .

بیشتر بدانید:چگونه یک فیلتراستخرمناسب انتخاب کنیم ؟

اجزاء اصلی دیگ استخر :

1- مشعل :

مشعل یکی از مهم ترین اجزاء دیگ است . مشعل ها با افزایش بیش از حد آب آن را به مرز جوش می رسانند تا بخار مورد نیاز دیگ را تأمین کنند .مشعل ها از سه نوع مختلف درست شده اند: مشعل گاز سوز ، مشعل گازوئیل سوز و مشعل دوگانه سوز و گازوئیل .

اگر تمایل به مطالعه بیشتر دارید:ضروری ترین نکات در زمان خرید دیگ بخار دسته دوم

2- شیر تغذیه :

یکی دیگر از اجزاء اصلی بویلرها شیرتغذیه است  . این شیر ها به صورت یک طرفه هستند . وظیفه این شیر های یک طرفه ، جلوگیری از برگشت آب به سمت پمپ ها است . استفاده از شیر های یک طرفه در دیگ های استخر بسیار ضروری است .

3-یکی دیگر از اجزاء دیگ استخر فشار سنج است :

امروزه همه استخرهای کوچک و بزرگ از این وسیله استفاده می کنند . وظیفه این وسیله با ارزش ، اندازه گیری فشار بخار در استخرها است . زمانی که بخار ها از حد مجاز خود خارج شوند با استفاده از اپراتور سیستم دیگ های بخار قطع می شود.

4- کنترل کننده سطح :

کنترل کننده سطح ، وظیفه کنترل سطح آب در درون دیگ را عهده دارد . این وسیله همیشه متناسب با ظرفیت دیگ انتخاب می شود . این دستگاه کنترل خاموش و روشن کردن پمپ تغذیه ، مشعل و…. را به صورت اتوماتیک انجام می دهد .

5-  یکی دیگر از اجزاء دیگ استخر،سنسور دمای آب است :

در دیگ دو عدد ترموکپل و ترموستات دیجیتال دارد ، این وسیله برای نشان دادن دمای آب و اگزوز بر روی تابلوی کنترل طراحی شده است .  زمانی که افزایش دما به بیش از حد ممکن برسد ، به صورت اتوماتیک مشعل خاموش میشود تا به دیگ آسیب نرسد .

اگر تمایل به مطلعه دارید :اصول طراحی موتورخانه استخر :

6- سیستم های گرمایشی یا هیتر :

یکی از سیستم های گرمایشی پمپ حرارتی و هیتر گازی است . از پمپ های حرارتی برای افزایش دمای استخراستفاده می کنند . . اما از هیتر گازی برای افزایش دمای جکوزی در یک بازده زمانی کوتاه استفاده می کنند . این سیستم حتما باید قبل راه اندازی چک شود تا مشکلی پیش نیاید .

7- سیستم های کنترل مواد شیمیایی استخر :

این سیستم یکی از سیستم های ضروری استخرها هستند ، این سیستم ها به راحتی ، غلظت میزان کلر ph آب استخر را به صورت اتوماتیک اندازه گیری و کنترل می کند . فراموش نکنید که ضدعفونی کردن آب استخر یکی از مهمترین و ضروری ترین کارهای استخر است .

8- یکی دیگر از اجزاء دیگ استخر لوله های آتشی است :

این لوله ها گازهای داغ حاصل از اشتغال را از آن ها عبور می دهد و باعث می شود که حرارت وارد آب داخل دیگ شود. تعداد این لوله ها بستگی به ظرفیت و تعداد پاس دیگ ها دارد .البته این لوله ها بیشتر در استخرهای بزرگ که نیاز به دیگ های آب گرم ، و… دارند مورد استفاده قرار می گیرد .

9- پمپ استخر :

پمپ به عنوان قلب سیستم لوله کشی استخر است . وظیفه این وسیله وارد کردن آب های آلوده و کثیف به داخل فیلتر های است . پمپ ها اجازه نمی دهند که آب کثیف و آلوده وارد استخر شود .

10- فیلترهای شنی :

فیلترهای شنی یکی از محبوبترین وسایل بویلر استخر هستند که امروزه اکثر مردم برای استخرهای کوچک و بزرگ از ان استفاده می کنند . وظیفه فیلترهای شنی در استخر تمیز کردن آب از هر گونه آلودگی و کثیفی است. آب استخر باید همیشه پاک و زلال باشد. این فیلتر ها کارایی بسیار بالایی دارند .

می توانید از این اطلاعات هم استفاده کنید :مزایای دیگ روغن داغ نسبت بویلر بخار

نتیجه گیری :

دیگ هاوسایلی هستند که اکثر مردم از آن برای تولید بخار و تولید آب گرم استفاده می کنند .ما در این مقاله چند مورد از اجزاء تشکیل دهنده بویلر های استخر را توضیح دادیم . فراموش نکنید بویلرها را متناسب با استخر ها انتخاب کنید .

 

 

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.